Хотел се обзавежда с антики, прокуратурата не вижда, иначе Гешев е бухалка за когото трябва

Хотел в Слънчев бряг с антични каменни скулптури из фоайета и алеи – законно ли е това? За притежание на по-дребни такива артефакти полицията обикновено арестува, а тук ги излагат открито и са част от обзавеждането.

Наричат го хотела на Маджо…

Хотелският комплекс „Хелена резорт” е на първа линия в Слънчев бряг, 5 звезди, с паркова част, вътрешни и външни басейни, фитнес, спа-център, детски кът и всички екстри. Нощувката е до 368 лева в стая за двама в разгара на сезона и над 500 лв. за апартамент. Цeните в ресторант, бар са подобаващи за такъв хотел.

Това, което прави впечатление на гости и преминаващи, е особения стил мутробарок, със статуи и изображения на лъвове и глави на орел.

Тези съвременни „произведения на изкуството”, обаче, са съчетани с автентични антични скулптури и каменни орнаменти.

В централно фоайе до рецепцията седи римска статуя без глава, под която на табела е написано на английски „Автентична уникална римска скулптурна фигура 1-2 век след Христа, изкопана в България”. Главата вероятно е продадена извън България, статуята е останала тук поради невъзможност да се изнесе тайно.

Централния вход на вътрешната хотелска част на комплекса пък е украсен от двете страни с две каменни фигури на лъвове, още по-стари и с необозначен произход, и табела на английски „Не пипай шедьоврите”.

Двете фигури на лъвчета на един от централните входове на хотела са с неизвестен произход и могат да се датират около 1 век пр. Хр. до 1 век сл. Хр. Табела към тях само предупреждава на английски „Не пипай шедьоврите“. Снимка: e-vestnik

На различни места по алеите са наредени отстрани каменни орнаменти, детайли от колонада и др. Очевидно от украса от римски град, неизвестно кой. Има и десетина големи глинени съдове, вероятно от 2-3 век. За една такава дребен иманяр може да лежи в затвора.

Не, няма как тази музейна сбирка да е законна и законно експонирана. Ако антиките бяха от хранилищата на някой музей, дадени под наем за „украса” на хотел, щеше да стане скандал. И най-малкото експонатите щяха да са датирани и с произход. А тук мирише на иманярство.

Полицията изтръсква джобовете на събирачи на монети и ги арестува за няколко изтъркани бронзови монети без никаква стойност, а тук цели статуи и каменни пластики си седят за украса и никой дори не повдига въпроса.

Каменни фигури от римски град, неизвестно кой. За такива „находки“, необявени според закона, се лежи в затвора. Снимка: e-vestnik
Римска статуя с неизвестен произход в централно фоайе на хотела. Надписът на английски гласи: „Автентична уникална римска скулптурна фигура 1-2 век след Христа, изкопана в България”. Снимка: e-vestnik

На кого е този хотел, че собствениците му се чувстват така безнаказани? Наричат го хотела на Маджо, един от босовете на някогашната мутренска групировка СИК, към която гравитира и Бойко Борисов навремето и е съдружник с нейни босове, охранява нейни обекти. „Хелена резорт“ беше хотел на покойния оръжеен търговец Младен Мутафчийски, но близки до семейството му твърдят, че вече е придобит от Младен Михалев – Маджо. Маджо е забелязван в този хотел, заобиколен с внимание и страхопочитание. Пред хотела има рекламно пано на „Интернешънъл асет банк”, известна също като банката на СИК и банката на Маджо.

Читателят може да сравни – освен дребните иманяри или нумизмати, прокуратурата направи погром и върху братя Бобокови. При обиск у Пламен Бобоков в мазето му намериха едно табло с 48 върхове на стрели от ранната античност и средновековието, каквито се продават и разменят с хиляди, с ниска стойност. Предявиха му обвинение за конфискация на половината имущество и 15 години затвор. Съдът го оправда.

В такива случаи се разбира значението на прокуратурата – тя може да бъде едновременно бухалка за някого и чадър за друг.

Каменните антики в този хотел са наистина за затвор и конфискация, но прокуратурата не вижда, а ако някой повдигне въпроса, сигурно ще почнат да доказват, че са фалшификати.

Каменни орнаменти от римски град край алеите. Снимка: e-vestnik
Още един каменен античен детайл край алеите. Снимка: e-vestnik
Каменните орнаменти от римски град (неизвестно кой) са навсякъде по алеите. Снимка: e-vestnik
Каменните орнаменти от римски град (неизвестно кой) са навсякъде по алеите. Снимка: e-vestnik
Дребен каменен детайл от римска украса. Снимка: e-vestnik
Пред хотела има рекламно пано на „Интернешънъл асет банк“, наричана банката на СИК. За нея беше установено, че посредник е теглил в брой 60 млн. лева от сметки на фирми работещи по магистрала „Хемус“. Снимка: e-vestnik
Каменен детайл от римски град край паркинг. Снимка: e-vestnik
Видът на глинените съдове може да се установи и по снимки. За една такава делва дребен иманяр влиза в затвора. Снимка: e-vestnik
Глинени съдове отпреди 1800-2000 години има разположени на различни места в парка и край масите на ресторанта. Снимка: e-vestnik
Глинени съдове отпреди 1800-2000 години има разположени на различни места в парка и край масите на ресторанта. За една такава делва се лежи в затвора. Снимка: e-vestnik
Източник: e-vestnik.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *